ocni
Zdraví

Čtyři oční nemoci, s nimiž musíme ihned zavítat k lékaři

Mnozí lidé se domnívají, že mít nemocné oči znamená nosit brýle. Jenže to není ani zdaleka pravda. Nosit brýle je nutné kvůli tomu, že oči dostatečně nevidí, ovšem je to jen maličkost oproti nemocem, které mohou oči opravdu sužovat. Pokud máme nemocné oči, měli bychom ihned zavítat k očnímu lékaři, jelikož mnohé nemoci jsou skutečně zrádné a mohou být důvodem úplného oslepnutí. Buďte tedy shovívaví ke svému zraku, každou bolest či změnu vidění registrujte a raději s jakoukoli potíží zajděte k lékaři. Třeba vás zrovna trápí nějaká oční nemoc, která je velmi nebezpečná.

Starší lidi si musí dávat pozor na makulární degeneraci

Jednou z chorob, s níž se lidé často potýkají, je takzvaná makulární degenerace. Jedná se o nebezpečné onemocnění, při kterém je postižená jen jedna část oka – v této části je obraz daleko ostřejší, na pohled máme v oku žlutou skvrnu. Za rizikový faktor se považují zejména starší osoby, kterým už bylo padesát let.

Léčba je snadná, používají se oční kapky či jiné oční léky, ale je možné využít i laserovou léčbu. Úspěšnost vyléčené choroby se odvíjí od toho, jestli byla nemoc včas rozeznána a včas započala léčba.

Diabetici se trápí diabetickou retinopatií

U diabetiků se často ukazuje takzvaná diabetická retinopatie. Jedná se o poškození krevních cév v sítnici. Pokud se s léčbou bude otálet, pacienti mohou o zrak přijít. Je proto nutné co nejdříve vyhledat odbornou lékařskou pomoc. Nemoci se bohužel nemůže předcházet.

Odchlípení sítnice jako další vážný problém

Dalším vážným onemocněním je odchlípení sítnice. Trpí tímto problémem zejména lidé po úrazech nebo lidé trápící se krátkozrakostí. Tento problém se léčí pouze operativně, předcházet se mu může tak, že se bude chodit na pravidelné kontroly k očnímu lékaři.

Dalším nebezpečným problémem je presbyopie

Pokud přestáváte zaostřovat, může vás trápit presbyopie. Jedná se o onemocnění, které lze popsat jako ztrátu pružnosti oční čočky. Nemoc postihuje zejména starší osoby nebo ti, kteří neustále pracují u počítače.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *