Šedý a zelený zákal
Zdraví

Šedý a zelený zákal aneb časté nemoci, s nimiž se potýkáme

Oči ke svému plnohodnotnému životu potřebujeme. Když jsme slepí, je náš život zase krapet těžší, bohužel. Mnozí lidé se domnívají, že když se nenarodí slepí, slepotě se vyhnou. Jenže to tak není. V případě, že se nenarodíte slepí, neznamená to, že budete mít celý život zdravé oči. Naopak. Může vás postihnout nemoc, díky které o zrak přijdete. Vnímejte proto svůj zrak, pokud se objeví nějaká potíž s viděním, ihned vyhledejte očního lékaře. Může se třeba jednat o šedý nebo o zelený zákal.

Šedý a zelený zákal patří ke nejčastějším očním onemocněním. Mnozí lidé si však tyto dvě onemocnění pletou, proto si je pojďme představit, ať se vyhneme mylným domněnkám.

Když nás trápí šedý zákal

Nejdříve se zaměřme na šedý zákal. V případě, že nás trápí šedý zákal, trpí zejména naše čočka v oku. Ta se postupně zakaluje. Mezi typické příznaky patří zamlžené, rozostřené vidění, oči trpí zejména při pohledu do dálky a dráždí je světlo. Oko také v průběhu nemoci nevidí jasné barvy, mnozí pacienti tuto nemoc popisují jako sledovat svět přes mléčné sklo.

Rizikovou skupinou jsou zejména starší osoby či případně diabetici. Bohužel to nemoci nelze nijak předcházet, dokonce ani zdravý životní styl či zamezení práce na počítači nepomůže.

Léčba v minulosti probíhala jen operativně, ale nyní je možnost léčit šedý zákal ambulantně.

Když nás trápí zelený zákal

Glaukom neboli zelený zákal je onemocnění oka, které vzniku díky zvýšení nitroočního tlaku. Zelený zákal bývá v drtivé většině případů vrozený, ovšem stává se, že zelený zákal vznikne bez dědičných faktorů. Pokud trpíte zeleným zákalem, zrudne vám oko, máte zhoršené vidění a trápí vás ostrá bolest oka. Dokonce bývá tato nemoc doprovázena i zvracením.

Rizikovou skupinou jsou lidé nad čtyřicet let, ostatně zelenému zákalu může předcházet celá řada onemocnění, jako je stres, cukrovka nebo také hrají roli, jak jsme zmínili, dědičné faktory.

Nemoci nelze předcházet, léčba probíhá za pomoci laseru nebo různých medikamentů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *