retro stylem a vintage stylem
Bydlení

Jaký je rozdíl mezi retro stylem a vintage stylem?

Přemýšlíte nad tím, že svou domácnost zařídíte do vintage stylu? Nebo uvažujete spíše nad retro stylem? Mnozí lidé nevidí důvod mezi těmito dvěma styly, proto jednotlivé prvky míchají dohromady a vznikne z toho nakonec nehezká matlanice, která nepůsobí příjemně a díky které vypadá dům jako skladiště starých kousků. Retro styl a vintage styl jsou dva odlišné styly, které bychom měli umět rozlišovat zejména v případě, že si chceme do těchto dvou stylů zařídit své příbytky.

Abyste však nemuseli zdlouhavě pátrat na internetu, abyste nemuseli hledat rozdíly, vše vám shrneme v tomto článku. Držte se jednotlivých tipů a uvidíte, že vaše domácnost bude přesně taková, jakou jste ji chtěli mít.

Bydlíme v retro stylu

Hlavní rozdíl jednotlivých stylů je v tom, z jakého období pochází. Zatímco vintage styl se zaměřuje na starý dobrý venkov, retro styl čerpá z padesátých až sedmdesátých let minulého století. Vesměs lze říct, že pokud si chcete zařídit domácnost do retro stylu, inspirujte se příbytky vašich rodičů z mládí. Inspiraci vám může přinést i vaše babička, která během uplynulých let nezměnila svou domácnost na moderní.

Nábytek, který si do svého příbytku pořídíte, musí být vyroben podle dobových předloh – ať už je to noční stolek nebo postel, vše bývá dle předlohy. Retro je specifické svými bytovými doplňky, k nimž se řadí pestré tapety, plakáty, které jsou všude nalepeny, také budíky či plechové květináče. Rádia jsou samozřejmě také součástí retro domácnosti. Materiály vedou plast, vinyl nebo chrom, barvy oranžová, modrá nebo červená.

Bydlíme ve vintage stylu

Vintage styl je typický venkovský styl. Inspirací můžou být domácnosti první poloviny minulého století. Při výběru nábytku se zaměřujte na staré kousky, které mají škrábnutí i rýhy, nemusíte si nutně kupovat renovovaný nábytek. Materiály, které jsou typické pro styl vintage, jsou dřevo, ratan nebo kov, barvičky by měly být pastelové a jemné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *