I jedovaté houby zase rostou. Poznáte případnou otravu?
Zdraví

I jedovaté houby zase rostou. Poznáte případnou otravu?

Opět začíná období, kdy budeme hojně chodit do lesů na houby či hřiby. Stačí, jen ať trochu zaprší, ať je v lesích vlhko a můžeme se na houby vydat. Právě po dešti totiž rostou nejvíce. Musíme však co nejrychleji vyjít z domu, ať nás jiní vášniví houbaři nepřeženou a nevysbírají všechny houby, jež v lese přes noc narostly. V případě, že se chystáte na hřiby, musíte vědět, jaké houby jsou jedlé, jaké nejedlé a jaké jedovaté. Případná otrava z hub totiž může být až smrtící. Je dobré mít u sebe pomocníčka v podobě atlasu hub, kterého je dnes možné stáhnout si do mobilního telefonu. Pokud si s nějakou houbou nebudete vědět rady, raději ji nechte tam, kde jste ji našli.

Červenobílou muchomůrku pozná sice naprosto každý. Ovšem jedovaté jsou i takové houby, které se na první pohled jedovaté nezdají být. Je možné, že si domů přinesete jedovatou houbu, v takovém případě ale víte, jaké jsou příznaky případné otravy?

Příznaky otravy houbami

  • Potíže s trávicím systémem. Jedním z mnoha příznaků otravy hub jsou potíže související s trávicím systémem. Obvykle se tyto potíže objevují do dvanácti hodin od pozření jedovaté houby. Specifické jsou hlavně prudké bolesti břicha, nevolnost, také zvracení a průjem.
  • Potíže nervového systému. Příznakem otravy hub mohou být také potíže s nervovým systémem, konkrétně neklid, halucinace nebo mimovolní pohyby či až bezvědomí. Mnohé houby totiž mají v sobě jedovaté látky, které nepůsobí na žaludek, ale právě na nervovou soustavu.
  • Potíže s kardiovaskulárním systémem. Vyskytnout se mohou i problémy s kardiovaskulárním systémem. Může poklesnout srdeční frekvence, také může klesnout tlak nebo se můžou dostavit bolesti hlavy. I nepříjemné bušení srdce může být příznakem otravy houbami. Tělo se může v této souvislosti dostat i do šoku, tudíž končetiny začnou blednout a chladnout.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *