Kdy lidé začali užívat tabák?
Zdraví

Kdy lidé začali užívat tabák? 

Užívání nikotinu je staré jako lidstvo samo a v průběhu historie se dramaticky měnily způsoby i účel jeho podávání. První rostlina tabáku vyrašila na americkém kontinentu více než 12 tisíc let před naším letopočtem, lidé její účinky objevili záhy potom a během let okolo původně divokého keře vyrostl obrovský byznys.

Který ze středoamerických kmenů začal užívat tabák nejdříve, historikové s jistotou neví, avšak nejčastěji toto prvenství připisují Mayské civilizaci. Nejstarší ohniště, kde se našla ohořelá semena patřící druhu nicotiana attenuata, vědci pomocí radiokarbonové metody datují do doby před 12 300 lety. Nezjistili však, jak se tam dostala – domorodci je mohli nechat hořet, stejně dobře jako je vysypat z prázdné dýmky nebo po žvýkání vyplivnout do popela.

Exotický suvenýr

Tabák se po Americe masivně rozšířil v desátém až osmém tisíciletí před naším letopočtem, když lidé objevili domestikaci rostlin. Právě tyto rostliny začali pěstovat jako jedny z prvních užitkových plodin, dokonce dříve než ty, které jim dávaly potravu. Nejstarší stopy po nikotinu na dýmkách, které archeologové nalezli, jsou staré 3 300 let. Psychoaktivní látku, která by měla na vývoj a kulturu lidstva větší vliv, bychom hledali jen obtížně.

Prvním evropským uživatelem se stal jeden z druhů Kryštofa Kolumba,Rodrigo de Jerez.Poprvé si listy zapálil na Kubě, a jelikož mu zachutnaly, přivezl si je s sebou domů. Tam však udělal tu chybu, že si je nerozvážně dopřával na veřejnosti a španělská inkvizice ho za to uvrhla na tři roky do vězení.

Česká stopa

Později tabák zaujal milovníka exotiky a alchymie Rudolfa II., který ho představil obyvatelům Českých zemí, a tak počet uživatelů v Evropě rostl. Se začátkem 17. století se drcené listy začaly balit do jemného papíru a úplně první patentovaný stroj na výrobu produktů, tak jak jej známe dnes, vymyslel Mexičan s českým jménem Juan Nepomuceno Adorno v roce 1847.

  • 12 300 př. n. l. – První archeologické stopy po užívání nikotinových listů
  • 10 000 – 8000 př. n. l. – Domestikace a rozšíření po Americe
  • Okolo 1278 př. n. l. – První archeologické stopy po užívání listů z dýmky
  • 1493 – Dovezení do Evropy
  • 17. století – První balené produkty
  • 1847 – První přístroj na balení produktů dnešní podoby

Požitek bez starostí

Ve 21. století se však začala množit upozornění vědců a lékařů na škodlivost nikotinového dýmu. Lidé proto hledali alternativní způsoby, jak si jeho chuť užít a vyhnout se přitom takovému zdravotnímu riziku. Jedním z nich je zařízení na zahřívání tabáku, kdy se nikotinové páry vdechují při nižší teplotě, nedochází k přímému hoření, a tak se do těla uvolňuje namísto tolika škodlivých látek pouze aerosol.

Elektronické alternativy typu PULZE vyhledávají zejména mladí lidé. Nastupující generace oceňuje mimo jiné o 95 % nižší pravděpodobnosti zdravotních potíží, absenci dýmu a jeho typického zápachu. Stejně tak široký výběr příchutí, který PULZE nabízí, nebo shovívavost vůči jejich užívání ve vnitřních prostorách. 

Zda krabičkové výrobky zcela vymizí a nahradí je nové technologie, zatím nelze říci. Jisté však je, že lidé si cestu k nikotinu hledali v průběhu celé historie, a nyní směřují právě k elektronickým alternativám, mezi kterými PULZE vyčnívá svou oblíbeností u zákazníků. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *