Co je to generický lék nebo expirace? Průvodce lékárenskými pojmy
Zdraví

Co je to generický lék nebo expirace? Průvodce lékárenskými pojmy

Každý má doma svou vlastní lékárničku, ve které jsou všechny léky nebo lékárenské produkty, které můžeme někdy v budoucnu použít. Skrývá se v nich často náplast, také obvaz, léky proti bolesti hlavy, léky na nevolnost, případně pilulky na chřipku a zázračné nápoje zahánějící nachlazení. Pravdou však je, že pro všechny tyto produkty jsme si museli zajít do lékárny, kde se nás na leccos zeptali. Pojďme si projít několik zásadních lékárenských pojmů, které se dnes a denně používají. Budeme tak chytřejší i při nakupování léčiv přes internet.

Co je to léčivý přípravek?

Vyjasnit si také musíme pojem “léčivý přípravek”. Pokud hovoříme o léčivém přípravku, hovoříme o látce nebo případně o kombinaci látek, která má léčebné, ale také preventivní vlastnosti. Regulace léčivého přípravku je zcela v kompetenci Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

Co je to generický lék?

Pokud hovoříme o takzvaném generickém léku, hovoříme o kopii léku originálního, u něhož však vypršela patentová ochrana. Jedná se tedy o levnější lék, a to z toho důvodu, že u něj odpadávají náklady spojené s výzkumem, vývojem nebo také s klinickými studii nových účinných látek.

Co je to expirace?

Za expiraci se považuje doba použitelnosti. Jedná se respektive o dobu účinnosti léku. Expirace nebo také expirační doba udává dobu, do kdy lze při správném uchovávání lék používat bez jakéhokoli rizika snížení účinku nebo bezpečnosti.

Expirační doba se u každého léku liší, většinou platí, že začíná platit po prvním otevření léčiv. Zatímco u očních kapek, zvlhčovačů a také podobných produktů platí, že je expirační doba dlouhá půl roku. U některých léčiv však bývá expirační doba jen čtrnáct či osmadvacet dnů. Je proto dobré se buď informovat přímo v lékárně, nebo si případně pokaždé čtěte příbalový leták, který je u každého léčiva v krabičce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *