avokado
Zdraví

Zázrak jménem avokádový olej

Avokádo se obecně považuje za zeleninu, ovšem nenechte se zmýlit. Jedná se o živinami nabité ovoce, které se pyšní nejen lahodnou chutí, ale představuje také vynikající zdroj zdravých tuků, vlákniny a řady důležitých živin. Ty podporují srdeční činnost, udržují mozek čilý, čistí pleť a snižují riziko zácpy. Avokádo působí proti zánětu, a navíc obsahuje přírodní lutein a zeaxantin, tedy antioxidanty, které pomáhají chránit oči před poškozením způsobeným UV zářením a snižovat riziko vzniku očních chorob. Jedná se tedy o malý zelený zázrak.

Avokádový olej

Díky vysokému obsahu tuku, zejména nenasycených mastných kyselin, lze z avokáda lisovat i olej. Ten má nazelenalou barvu a specifickou chuť, která skvěle doplní saláty a vynikne ve studené kuchyni. Avokádový olej si můžete koupit v libovolném obchodě se zdravou výživou, ale lze si ho vyrobit i doma podle následujícího návodu:

 

  1. Avokádo důkladně omyjte vodou a rozřízněte napůl. Pecku odstraňte, nicméně později z ní můžete zkusit vypěstovat novou rostlinku.
  2. Dužinu vydlabejte ze slupky a vidličkou rozmačkejte na kaši.
  3. Vložte vzniklou hmotu do lisu, abyste z ní vymačkali olej. Připravte se na to, že z jednoho avokáda získáte jen relativně malé množství oleje, a tak se jeho výroba může prodražit.
  4. Hotový olej přelijte přes filtr, abyste se zbavili zbytků pevné dužiny, které by se později mohly kazit.
  5. Avokádový olej je nejlepší uchovávat na tmavém místě v lahvi z barevného skla. Světlo by totiž mohlo poškodit vitamíny v něm obsažené.

Účinky avokádového oleje

Avokádo má své zapřísáhlé fanoušky, kteří dobře ví, proč na tento přírodní skvost nedají dopustit. Jelikož ale samotné avokádo nevydrží příliš dlouho, často sahají právě po oleji z něj, protože ten si zachovává všechny benefity, a navíc jim propůjčuje dlouhou trvanlivost. Při vnějším užívání hydratuje pokožku a může pomoci zmírnit podráždění a akné. Pokud ho přidáme do pokrmů, tak nejen, že nám dodá poměrně velké množství energie, ale také sníží hladinu „špatného“ LDL cholesterolu a podpoří vstřebávání vitamínů rozpustných v tucích, tedy A, D, E, K.

V dobré kavárně nesmí chybět

Správně zralý plod avokáda najdeme na poličce milovníků zdravé výživy i ve snídaňové nabídce kaváren, kde patří k nejoblíbenějším položkám na menu. Podniky ale nelákají návštěvníky jen na výživnou snídani a výběrovou kávu, ale i na špičkové služby. Mnoho z nich využívá výjimky ze zákona a ve svých provozovnách dovolují používat zařízení PULZE. Návštěvníci si tedy mohou užít ráno přesně podle svých představ.

 

Autor: Elena Gotfried

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *