Keni
Cestování

Seznamte se se zvyky, náboženstvím a lidmi v Keni

Na území krásné a hojně navštěvované Keni najdeme mnoho etnik. Dříve se zde nacházely jen africké etniky, později se na území Keni objevily i další etniky, a to konkrétně Arabové či Asiaté. V době, kdy se zde objevili Němci a Britové, Keňa vyhlásila svou nezávislost. A tehdy to začalo. Už tehdy (a možná ještě dříve) vznikaly různé tradice, zvyky, křížilo se náboženství a setkávali se zde lidé. V současné době žije na území Keni zhruba sedmdesát různých afrických etnik, mezi nimiž najdeme například Luhyo,  Sukujo nebo Kikujo.

Kdybychom se měli na aktuální obyvatelstvo podívat statistiky a procentuálně, řekli bychom, že 65 procent obyvatel jsou křesťané, osm procent muslimové a šestadvacet procent takzvaní animisté. Největší skupinu tvoří takzvaní bantuští černoši.

Jak se zdejší obyvatelé chovají

Pokud zamíříte do Keni, opravdu si zjistěte všechny důležité informace týkající se této země. Je to zcela jiný svět a turisté to opravdu musí respektovat. Například při osobním styku se zde dodržuje odstup, zásadně se zde nekřičí a mluví se potichu. Pokud uvidíte muže, který má na ramenou vyřezané ornamenty, setkáváte se s bojovníkem, který v minulosti zabil svého nepřítele.

Možná vás bude udivovat, že se v Keni setkáte především s mladými jedinci. Padesát procent zdejší populace tvoří mládež ve věku sedmnácti až osmnácti let. Keňa tedy není nadarmo označována za zemi dětí. Starých lidí je zde velmi málo, stejně tak málo je zde takzvané střední generace. Mnozí lidé se nedožijí vyššího věku než pětatřiceti let, jelikož umřou na AIDS.

Zatančete si na zdejší hudbu

Pro Keňu je typická její hudba. Hudba se zrodila na severu země, mají i své písně. Nejkrásnější písně má kmen Maa. Hudbu uslyšíte zejména při různých rituálech, při rituálech se také hojně využívají bubny, zvonky nebo rohy či píšťaly.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *