BOZP musí dodržovat i OSVČ bez podřízených
Podnikání

BOZP musí dodržovat i OSVČ bez podřízených

Na území České republiky bychom našli až čtyřicet procent zaměstnavatelů, lépe řečeno podnikatelů, kteří nemají ani zdání o BOZP a PO. Jenže tito podnikatelé žijí prakticky denně v ohrožení. Když by jim na dveře zaklepala kontrola ze státní správy, automaticky by jim za nedodržení povinností vztahujících se k BOZP udělila pokuta, která by mohla dosáhnout až na dva miliony korun. A to se týká i osob samostatně výdělečně činných, které pod svými křídly nemají zaměstnance žádného. 

Ze zmíněných čtyřiceti procent nevědomých zaměstnanců bude jistě velká skupina OSVČ, kterým by však stačilo, aby se svěřili do rukou firmě Extéria, o níž jsou na internetu k přečtení mnohé reference a recenze plné zkušeností klientů. Ta by se jim o BOZP postarala, stejně jako o PO. 

Co se na OSVČ vztahuje především?

I když nemá osoba samostatně výdělečně činná po ruce žádného zaměstnance, neznamená to, že se na ni BOZP a PO nevztahuje. Tak to opravdu není. I osoba samostatně výdělečně činná (čili zkráceně OSVČ) musí vyhledat a vyhodnocovat rizika své práce, dále také stanovovat opatření k jejich odstranění a bezesporu to musí vést ke snížení působení zjištěných rizik. 

OSVČ je povinna také kategorizovat práce, dále také vést potřebnou dokumentaci týkající se kontrol nebo revizí elektrických spotřebičů a dalších zařízení a samozřejmě musí vést i dokumentaci o osobních ochranných prostředcích. 

Z těchto všech kategorií (a ještě z řady dalších) se bude i OSVČ v případě kontroly zodpovídat kontrolorům. 

Se zaměstnanci i bez zaměstnanců

I mnohé odborné poradny nebo firmy, jako je zmiňovaná firma Extéria, upozorňují na to, že BOZP a veškeré podmínky či požadavky vztahující se k bezpečnosti práce musí dodržovat každý – ať už je zaměstnavatelem zaměstnávajícím desítky zaměstnanců nebo osobou samostatně výdělečně činnou, která pracuje sama na sebe a sama se sebou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *