Vánoční nakupování
Finance

Vánoční nakupování na poslední chvíli? Čechům to není cizí

Každý rok se to děje, každý rok je to stejné – Češi nechávají vánoční nakupování na poslední chvíli. Že se tomu stále divíme, možná však doufáme, že se polepšíme. I když na internetu narazíte na zprávy, že Češi začínají nakupovat s předstihem, jelikož nakupují z čínských e-shopů, aktuální statistiky hovoří o opaku – ukazují na to, že jsme v odkládání doslova mistři. Prokrastinace tak zavládla i v tomto směru, nikoli jen při práci.

Pokud hovoříme o prokrastinaci, hovoříme o chorobném odkládání povinností. Nejčastěji se tento problém týká práce, podnikání, ovšem nyní se prokrastinace dostala i do vánočního nakupování. Lidé si však musí uvědomit, že díky prokrastinaci nemusí mít pro své blízké dárky žádné.

Stejně jako v uplynulých letech se stane i letos, že budeme litovat toho, že jsme nezačali kupovat vánoční dárky dřív. Důvodem toho bude fakt, že pro blízké nezískáme takové dárky, jaké jsme si představovali a jaké jsme pro ně chtěli.

Odkládání jako fenomén dnešní doby

Z aktuálních statistik a průzkumů také vyplývá, že odkládání bereme jako fenomén, že je to ostatně fenomén dnešní doby. Bohužel pokud povinnosti neplníme, ale jen je suneme před sebou, tudíž se jen hromadí, tím méně času nám vždy zbývá. Také nám často, v případě vánočního nakupování, nezbývají ani peníze na to, abychom všechny potřebné dárky zakoupili.

Nakonec tak díky prokrastinaci nemáme ani peníze, ale ani čas na vánoční nakupování.

Konkrétní výsledky průzkumů a statistik

Výsledky nedávno probíhajících průzkumů jsou tedy jasné, 86 procent lidí se vymlouvá na to, že nemají čas, aby běhali po obchodech (jsou zde však internetové obchody, které mohou využít). Tři čtvrtiny lidí se vymlouvají na to, že nemají náladu – to je však hodně chabá výmluva. Tři pětiny lidí označuje vánoční nakupování za nejhorší činnost, jakou lze provozovat (jinými slovy vánoční nakupování doslova nesnáší).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *