Nemoci ADHD
Zdraví

Nemoci ADHD se mnozí bojí. Jaký je život s touto nemocí?

O nemoci ADHD jste určitě už slyšeli. Jedná se o nemoc, která sice nejčastěji postihuje děti ve školním nebo předškolním věku, ale ani dospělí se nemoci nevyhnou. Zatímco děti se s nemocí učí žít a je pro ně dospělost s nemocí už takřka hračka, jelikož se naučili zvládat své výkyvy nálad, svou nesoustředěnost a nepozornost, dospělí mají život s nemocí těžký, pokud se jim objevila nemoc až v průběhu let.

Pokud hovoříme o nemoci ADHD, hovoříme o poruše nepozornosti s hyperaktivitou. Zatímco nepozornost je zkrátka nesoustředěnost a neschopnost se koncentrovat, hyperaktivita je na druhou stranu nutnost pohybu, často bezdůvodného pohybu, potřebu se hýbat neumí pacienti často ovládat.

Jak jsme zmínili, nemoc se netýká jen dětí, ale také dospělých. Ostatně děti se s nemocí setkávají nejčastěji, nejvíce jsou postižení chlapci.

Jaké jsou příznaky nemoci?

U dětí se nemoc projevuje jinak než u dospělých. Děti mají nevybitou energii, často jsou označovány za nepořádné, zapomínají a jsou zbrklé. Mají potřebu se neustále hýbat, mají problém se soustředit a koncentrovat. U dospělých jsou symptomy trochu jiné. Například dospělí cítí jakýsi vnitřní neklid, mají potíže se soustředit, zapomínají, jsou emočně labilní a dost často jednají zkratkovitě.

Je nutné upozornit na to, že pokud se objeví syndrom ADHD, nejedná se o snížení inteligence. Potíže jsou jen v nervové soustavě, inteligenční kvocient opravdu není nižší či snížený.

Jak se nemoc léčí?

Nemoc nelze stoprocentně vyléčit, léčba nemoci je velmi komplexní, musí se nastavit správný režim. Zatímco dětem se ordinuje úprava denních rozvrhu a úprava výchovných či vyučovacích metod, dospělí by měli změnit své pracovní prostředí, měli by v něm eliminovat všechny podněty, které vedou k nesoustředěnosti. Také se předepisuje relaxace, nutná je také úprava životního stylu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *